infinity economics infinity coins nedir Çiğdem Karaca kim?

infinity economics infinity coins nedir Çiğdem Karaca kim?

Kendini Bitcoin’e rakip olma yolunda yeni bir girişim olarak pazarlayarak, kurdukları network tuzaklarına para yatıracak kurbanları çekmeye çalışan Infinity Economics isimli grubun Türkiye temsilcilerinden Çiğdem Karaca, Facebook hesabından gerçekleştirdiği canlı yayında kendilerinden şüphelenen yatırımcıları ” 5 Bin dolarla kim batmış” diyerek fırçaladı.

Infinity Economics adıyla kendilerini tanıtan grup, infinity coins dedikleri ve XIN sembollü sanal bir para birimini güncel dolar kurundan fiyatlandırıp satarak, bu sanal para biriminin baz alındığı bir borsa yaratmak, böylece para birimine yatırım yapan yatırımcılara, sözümona sanal para satıldıkça yaşanacak fiyat artışı ile birlikte kazanma imkanı sağlama vaadi veriyor.

Ayrıca bu grup Infinityeconomics.co adresli sitede yayınlanan Ortaklık (Affiliate) ve Temsilci (Representative) programları ile bu sisteme yatırım yapacak şahısları ikna eden ortak ve temsilcilere %10 ile %15 arasında komisyon vereceğini beyan ediyor. Mantıksal olarak insanlar aldıkça değeri yükselecek bir para birimine yatırım yapıp, fiyat artışıyla birlikte kazanacağı belirtilen yatırımcıları sisteme katma karşılığında, davet eden şahıslara komisyon verilmesi, şirketin hangi noktada kazanç sağlayıpta komisyon ödeyebildiği hususunda kuşkular uyandırmaktadır. Belki de sözkonusu şirket, yatırımcının tüm yatırımını “Kazanç” olarak görmekte, bu nedenle yatırımcı getiren referanslara komisyon ödeyebilmektedir.

Resmi olarak Türkiye’de yasal bir kurumsal kimlikleri olmayan İnfinity Economics adlı grup, yatırımcı adaylarına ise kendilerini bir banka olarak tanıtıyor. InfinityEconomics, ofis adresi İngiltere’de, Jeson Smith isminde bir yönetici kontrolünde 14 Şubat 2017 tarihinde açılan bir anonim şirket olarak kayıtlarda yer almaktadır

Bazı yatırımcılar şirkete ait infinity-economics.org adlı sitenin forum kısmında yer alan “Money for sale” kategorisinden gerçek para vererek satın aldıkları sözde XIN parası ve hisseyi satılığa çıkarsa da, kimse satın almıyor.

Asıl soru şu; bu sanal para birimi ilerde birim başına 1000 dolar olursa bile, kullanıcılar bakiyelerini gerçek paraya dönüştürmek istediklerinde bu aşırı değerlenmeyi kim nasıl karşılayarak kullanıcılara ödeme yapacak ? Merkezi İngiltere’de bulunan bu kurum, vaad ettiği zamanda piyasaya açılmaz ve yatırımcıları dolandırırsa, Türkiyeli mağdurlar nereye başvuracaklar? İlhan BARAN/Ankara

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*