Kaldıraçlı tokenler hakkındaki gerçekler

Binance kaldıraçlı tokenler hakkındaki gerçekleri saklıyor : Kripto para borsası Binance yeni listelenen 3x short ve 3x long BULL BEAR tokenler hakkındaki hayati bir gerçeği saklıyor.  O gerçeği kripto para editörümüz pozisyon açarak ortaya çıkardı. İşte detaylar :

Kaldıraçlı tokenler ile ilgili daha detaylı bilgi paylaşabilmek adına ETHBEAR tokene yatırım yaptık ! İşte karşılaştığımız şok detay :

Ethereum 250 dolarken ETHBEAR 20 dolar civarında bir fiyata sahipti. Bu fiyattan ETHBEAR pozisyonu açtık. Ethereum 285 dolar seviyelerine çıkınca ETHBEAR 11 dolara kadar düştü. Buraya kadar her şey normal görünüyor. Fakat asıl gizem Ethereum fiyatı düşüşe geçince ortaya çıktı. Ethereum 237 dolara düşmesine rağmen, pozisyon açtığımız zamanki fiyattan 13 dolar daha aşağıya, ETHBEAR ancak 16.8 dolara yükselebildi.

Aynı durum diğer kaldıraçlı tokenler Bitcoin BULL, BEAR, EOSBEAR, EOSBULL, XRPBULL ve XRPBEAR fiyatlarında da yaşandı.

Ne Binance ne de tokenleri çıkaran FTX bu önemli detay hakkında yatırımcıları bilgilendiren bir açıklama yapmadı. Bu kadar önemli bir ayrıntının yatırımcılara açık bir dille açıklanması gerekirken, tanıtım metinlerinde buna yer verilmemesi hem etik dışı hem de suç.

2 yorum

  1. bir yanlışlık yok aklınız size oyun oynamış. eth önce %14 lük yükseliş yaptığı için siz %42 kaybederek 20 dolarınız 11 dolara düşmüş. daha sonra eth %17 lik düşüş yaptığı için siz %51 kazanarak 11 dolarınız 16.5 dolara çıkmış. olması gerekende bu zaten. sizi yanıltan düşüşten sonra yani paranızın %42 sini kaybettikten sonra yüzde elli kazanç sağlamanız. eğer tersi olsa yani önce %51 kazanıp sonra %42 kaybetseniz 17-18 dolar civarı bir para kalırdı elinizde. diyeceksiniz ki yine zarar, evet öyle fazla uzadı onunda sebebini siz bulun fazla uzadı.

  2. burada anlatılmak istenen olay hesaplamanın tutması yada 3x kuralına göre hareket edip etmemesi değil borsanın etik davranmaması ve spk nın gönderdiği genel mektupta da belirttiği üzere sanal para birimlerine dayalı spot veya türev işlemler yapılmaması gerektiğidir.

    ayrıca ;
    Bakınız burada referans coinin eski fiyatına dönmesine karşın kaldıraçlı token fiyatının eski seviyesine dönmemesi gibi detaylı açıklamaya muhtaç bir durum var. Bu örneklerle, açıkça yatırımcıya açıklanmalıdır. Normal spot markette bir coinin fiyatı önceki seviyesine döndüğünde zararınız ortadan kalkar ama 3x short/long tokenlerde farklı bir mekanizma söz konusu. Spot piyasada diğer tokenlerle birlikte listeleniyorlar. Deneyimsiz, yeni başlayan bir yatırımcının bunu bilmesi, en azından bir örnekle nelerle karşılaşabileceğini önceden bilmesi etik gerekliliktir. Bunu savunmayın.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*