Bitcoin alıp satmak caiz mi ? Bitcoin ticareti helal mi haram mı ?

Bitcoin alıp satmak caiz mi ? Bitcoin ticareti helal mi haram mı ? Kripto para ticareti helal mi haram mı?

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva birimine gelen “Bitcoin ticareti caiz mi ? Bitcoin ticareti helal mi haram mı ? ” sorusu üzerine yayınlanan fetvada Bitcoin ticaretinin caiz olmadığı belirtildi.

İşte Bitcoin caiz değildir denilen o fetva :

Para devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise arkasında herhangi merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir.

Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez. Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda speklülasyona açık olmaları spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir

Sizce Bitcoin ve altcoin ticareti dinen caiz mi ? Bitcoin alıp satmak helal mi haram mı ? Düşüncelerinizi paylaşın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*