HDP EŞ Genel Başkanı Sezai Temelli Kimdir Nerelidir ?

HDP EŞ Genel Başkanı Sezai Temelli Kimdir Nerelidir ?

HDP’nin bugün düzenlediği 3.Olağan Kongresi’nde Pervin Buldan ile birlikte oyların tamamını alarak HDP Eş Genel Başkanı olan Sezai Temelli’nin kim olduğu, nereli olduğu merak edilirken, “Sezai Temelli Kürt mü, Türk mü yoksa Ermeni mi” türünden arama sorguları Google ve Yandex arama motorlarında sıklıkla arandı.

Sezai Temelli Kimdir ?

Sezai Temelli, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu. Aynı fakültede doktora çalışmalarını tamamlayan Temelli, 1986 yılından itibaren önce araştırma görevlisi, sonrasında da öğretim üyesi olarak İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde görev yaptı. ÖES(Öğretim Elemanları Sendikası) ve Eğitim Sen üyesi olarak sendikal mücadelenin de içinde bulunan Temelli, 2016 yılında 675 Sayılı OHAL KHK’sı ile üniversiteden ihraç edildi.

Uzun süre Özgürlük ve Dayanışma Partisi(ÖDP)’nde siyaset yapan Sezai Temelli, 2009 yılında Ufuk Uras ile birlikte partiden ayrıldı. 2013 yılında Halkların Demokratik Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı.

7 Haziran 2015 seçiminde İstanbul Milletvekili olarak 25’inci Dönem Parlamentosunda yer alan Temelli, 1 Kasım 2015’te de İstanbul 2’inci Bölge 3’üncü sıradan milletvekili adayıydı ancak seçilemedi. Halen HDP’nin Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekte olan Temelli’nin eş genel başkan adayı olduğunun açıklanmasının ardından kendisiyle ilgili en sık hatırlatılan konu, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği referandumuna “Yetmez ama Evet” diyenler arasında olduğuydu.

Sezai Temelli, Selahattin Demirtaş’ın aday olmayacağını açıklamasının ardından, Pervin Buldan ile birlikte eş genel başkan adayı oldukları HDP tarafından kamuoyuna duyuruldu. HDP 3. Olağan Kongresi, Ankara’da bulunan Arena Spor Salonu’nda gerçekleşti. Oylamada Sezai Temelli ve Pervin Buldan HDP’nin yeni Eş Genel Başkanları olarak seçildi.

Sezai Temelli Kürt mü Ermeni mi Türk mü ?

Ne önemi var ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*