Sinop Durağan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi


Sinop’un Durağan İlçesi’nde iki grup arasında başlayan kavganın kitlesel lince dönüşmesi sonrası gerginliği sona erdirmek amaçlı ilçe merkezinde ve iki köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Saldırıya uğrayanların Kürt kökenli aileler olduğu öğrenilirken, yetkililer olayların “etnik” bir nedeni olmadığını savundu. Buna rağmen sosyal medyada yayınlanan bir videoda bir grup, genelde Kürtlere yönelik ırkçı saldırılarda kullanılan “Herşey vatan için”, “Buralar bizimdir bizim kalacak” ve “Ne mutlu Türküm diyene” sloganlarını atarken görülüyor.

Sokağa çıkma yasağının, saldırgan grubun milliyetçi sloganlar eşliğinde ilerleyerek Kürt vatandaşların evini ateşe vermeye çalışmasının farkedilmesinden sonra uygulandığı öne sürüldü.

Olayın fitilini ateşleyen nedenin “Alacak-verecek meselesi” olduğu, taraflardan birinin “Kürt” olması nedeniyle olayın bir anda Kürt karşıtı ırkçı bir saldırıya dönüştüğü öğrenildi. Kışkırtmayı ilçede “Türk Milliyetçisi” olmakla bilinen birkaç kişinin yaptığı iddia ediliyor.

Kaymakam Turan Soğukoluk: Sizin vereceğiniz isimler üzerinden kim var kim yok bulacağız

Öte yandan Durağan Kaymakamı Turan Soğukoluk’un Kürtlere saldıran gruba hitaben yaptığı “Sizin vereceğiniz isimlerle kim var kim yok hepsini Bayram namazına kadar bulacağız” açıklamasına tepkiler büyüyor.

Jandarma Komutanı: İlçede yasak kalkacak köylerde bayram boyunca sürecek

Belediye binası önünde toplanan kalabalık saldırgan gruba hitap eden Jandarma Komutanı,”İlçede sokağa çıkma yasağının kaldırılacağını ama Kürtlerin yaşadığı Olukbaşı ve Yeniköy köylerinde bayram süresince devam edeceğini” söyledi.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*